לעמוד הבית
CV מקצועי | נושאים ומושגים בכירורגיה פלסטית | שאלות ותשובות
 
הכירורגיה הפלסטית - השם והמהות

הכירורגיה הפלסטית - השם והמהות

 

מאת דן מלר, 2009

 

לא כולם מבינים את משמעות השם הרפואי-מקצועי  "כירורגיה פלסטית", השונה מכל שאר שמות המקצועות הרפואיים בכך, שהוא מכיל מילה זרה לרפואה בכלל ולכירורגיה בפרט: `פלסטית`. יש הסוברים בטעות, שהמילה `פלסטית` מכוונת לחומרים פלסטיים המשמשים בעיסוק זה, וזה כמובן שגוי לחלוטין. מקור המילה הוא יווני - Plastikos, שמשמעותו "עיצוב", "לעצב".

 

עד למלחמת העולם 1 הכירורגיה הייתה קיימת כמקצוע כוללני, והמנתח עסק בניתוחים של כל חלקי ואברי הגוף, אבל לאט לאט התעמקה ונפרדה ההתמחות במקצועות כירורגיים ספציפיים, כמו נוירוכירורגיה, אף אוזן וגרון, עיניים, אורולוגיה ואורטופדיה. הכירורג הניו-זילנדי סיר הארולד גיליס - Sir Harold Gillis - בפעילותו ככירורג צבאי בצלב האדום במלחמת העולם 1הבין, שלא דיי להביא את פצועי המלחמה המרוסקים והמרוטשים להחלמה ביולוגית, אלא קיימת חובה  גם לשקם את צורתם החיצונית-חזותית, ולעשות את המירב והמיטב על מנת להחזיר להם את צלם אנוש, קרי - נאה, יפה, טבעי. גיליס ומנתחים אחרים היו חלוצי הכירורגיה הפלסטית, שכתחום ספציפי חדש נפרדה מהכירורגיה הכללית וצברה ניסיון, הישגים, עוצמה והכרה בינלאומית במהלך מלחמת העולם ה-2 ולאחריה.

 

 סיר הארולד גיליס

 

בישראל נוסד מקצוע זה במהלך מלחמת השחרור, כשפרופ` ג`אק פֶּן, יהודי דרום-אפריקאי בעל שם בינלאומי הגיע ארצה כמתנדב לטיפול בפצועי המלחמה, ולאחר סיומה נפתחו המרכזים הראשונים של מקצוע חדש זה בארץ - שיבא (אז תל-השומר), הדסה ירושלים, רמב"ם בחיפה ובילינסון בפתח-תקווה.

 

הכירורגיה הפלסטית היא אפוא הכירורגיה של פני גופנו החיצוניים - הכירורגיה של כסות הגוף. כסות הגוף כוללת עור על טפולותיו (שיער, בלוטות שומן וזיעה), תת-עור (שומן), חיתולית עמוקה ושריר. באברים מסויימים כמו אוזן ועפעפיים מעורבים גם סחוסים, ובאברים אחרים כמו אף מעורבות גם עצמות. עד לפני כ-30 שנה עסקה הכירורגיה הפלסטית גם בכירורגיה של היד, אבל תחום זה נלקח היום לשליטתם המקצועית של המומחים לכירורגיה של היד.

 

כמקצוע מרפא ומשקם של כסות הגוף עוסקת הכירורגיה בכל הפציעות בעור ובתת-עור, בהם כוויות ומצבים אחרים של אובדן עור ורקמות עמוקות, העברת עור בשיטות של מיתלים למיניהם = Flaps, בהם מיתלים מקומיים, מיתלים המועברים על בסיס של חיבור לכלי דם - Vascular Flaps, עם שריר Muscle Flaps או בלעדיו, השתלות עור לסוגיהם, שיקום מאוחר של נזקים ועיוותים בגוף מסיבה מוּלדת (מומים מלידה), לאחר ובגין ניתוחים, מחלות, הקרנות, זיהומים ועוד. בנוסף עוסק מקצוע רפואי זה בכריתתם של כל סוגי הגידולים בעור ובתת-עור, שפירים וממאירים כאחד. השיקום המשני לאחר כל אותם מצבים ראשוניים כולל שימוש במותחני-רקמה = Expanders, וניתוחים ספציפיים לשיקום עיוותים צורניים של חסר רקמות, בליטות, שקעים ועוד.

 

תחום ספציפי בכירורגיה הפלסטית הוא הכירורגיה האסתטית, שהיא מצב חריג ברפואה, בו מבוצעים טיפולים וניתוחים לא מסיבה רפואית טהורה, אלא למילוי רצונו של אדם להיות יפה יותר מכפי שהוא. השאיפה ליופי היא חלק מהתרבות האנושית בת זמננו, בין אם הפגם שאינו נסבל הוא טבעי או נרכש. הכירורגיה האסתטית כוללת את כל אברי הראש, הפנים והגוף, וההתמחות כיום התחדדה עד לרמה של התמחות פרטנית בתחומים ייחודיים כמו ניתוחי-אף, שדיים, פנים, אוזניים, שאיבות שומן, השתלת-שיער ועוד. ככל שגדל מספר מבקשי הניתוחים וככל שמתרבות השיטות הניתוחיות לכל אבר ואזור, כן גדל הצורך בהתמחות פרטנית בכל אחד מאותם ניתוחים.

 

   סמלו של האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית

 

ההתמחות במקצועות הרפואיים השונים התמסדה בישראל כבר לפני 40 שנה, כולל במקצועות הכירורגיים למיניהם. לצורך התמחות בכירורגיה פלסטית נדרשות שש שנות התמחות במרכז רפואי המאושר להתמחות ע"י המועצה המדעית בישראל ועמידה בהצלחה במבחן רשמי מטעם איגוד הכירורגים הפלסטיים בישראל.  הדרישה הגוברת והולכת של הציבור לניתוחים אסתטיים מגרה רופאים לא מעטים מתחומי רפואה אחרים - כירורגיים וגם שאינם כאלה -  לבצע ניתוח אסתטי כזה או אחר, גם בהעדר התמחות רשמית-חוקית בכירורגיה פלסטית והעדר התואר החוקי "מומחה בכירורגיה פלסטית" בישראל. רק לאחרונה נחקק חוק, לפיו רק מי שנושא תואר מומחה בכירורגיה פלסטית רשאי לבצע ניתוחים הכלולים בארסנל הניתוחים הפלסטיים. חשוב שחוק זה יישמר וייאכף, על מנת לתת למבקשי הניתוחים את הטיפול המיטבי המירבי.

 

     ראשי | כירורגיה פלסטית | אמנות פלסטית | כללי | צור קשר | Sculpturs and Paintings  
 
 - סטודיו לעיצוב
  Email: mahler@netvision.net.il  
  נטסטופ - בניית אתרים