לעמוד הבית
CV מקצועי | נושאים ומושגים בכירורגיה פלסטית | שאלות ותשובות
 
חוות-דעת רפואיות בתחום הכירורגיה הפלסטית

מהי חוות דעת רפואית בתחום הכירורגיה הפלסטית?

מוגש לעורכי הדין - מאת פרופ` (אמריטוס) דן מלר מומחה בתחום זה ועורך חוות דעת רפואיות משנת 1968 חבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית    

הכירורגיה הפלסטית היא למעשה הכירורגיה של פני הגוף החיצוניים - כסות הגוף, קרי - עור, רקמה תת-עורית (שומן), והמבנה החזותי של אברי הגוף, בעיקר בפנים.   פגימות בתחום הכירורגיה הפלסטית יכולות להיות נרכשות (בגין ולאחר פציעות, מחלות, דלקות, ניתוחים) או מולדות - מומים מלידה.  

חוות-דעת רפואית בתחום הכירורגיה הפלסטית מספקת לנפגע, לעורך דינו, לנתבעים (בדרך כלל חברות ביטוח) ולבתי המשפט כלים מקצועיים לתאר, להסביר, לפרש ולקבוע מהו הנזק שנגרם לתובע, משמעותו, הערכתו כמעניק פיצוי, כמו גם  דיון בדרכים הניתוחיות והטיפוליות האפשריות, אם קיימות, לתיקונו או לשיפורו.  

תיאור הנזק בחוות-דעתי מלווה בדרך כלל בצילום פוטוגראפי-צבעוני של הפגם, הסבר אנטומי ו/או תפקודי, וקביעת נכות על בסיס המדדים הרשמיים הקיימים והתקפים בישראל. מדדים אלו הם תקנות הנכות מטעם המוסד לביטוח לאומי (המל"ל, ותקנות הנכות מטעם משרד הביטחון.  

ככל שמדובר בתקנות המל"ל בתחום הצלקות (תקנה 75), שתוקנו בשנת 1954 ולא שודרגו מאז, קיים חסר רב בהגדרות ותת-הערכה של נכויות. פירוט רב בנושא זה נמצא במאמר נפרד שכתבתי, וקיים במדור זה: "נכת בגין צלקות בגוף". משרד הביטחון פתר חלק מהבעיות בכך שאפשר הערכת נכויות בשיטה שונה, מדוייקת יותר, וגם נושא זה כלול במאמר שלי הנ"ל.  

סוגי הפגמים המוערכים בחוות-דעת בתחום הכירורגיה הפלסטית: 
1. צלקות.
2.פגמים צורניים בעור וברקמה התת-עורית: שינויי גוון, שינויים באיכות העור, שקעים, בליטות.
3.פגימות צורניות באבר, בעיקר בפנים: אבדן חלק מאבר, אבדן מלא של אבר, עיוות, אבדן סימטריה בהשוואה לצד השני
 4. פגימה עצבית.
 5.פגימות שאינן  מוזכרות כלל בתקנות הרשמיות.  

1. צלקות:
צלקת בעור היא רקמה שנוצרת בידי הגוף לאחר פציעה בעור, זיהום בעור או חתך ניתוחי. קיים טווח אינסופי של צלקות מבחינת אופיין, איכותן, צורתן והיבטיהן הפיסיים. בשלביה הראשונים, בדרך כלל עד שנה, לעתים שנתיים ויותר, צלקת עלולה להיות מעובה, בולטת, כהה, מגרדת. לאחר שנה עד 3 שנים מרבית הצלקות מתעדנות, נעשות חלקות, שטוחות, בהירות עד לגוון העור, ובמרבית המקרים אין בהן הפרעה פיסית או תפקודית.  

חריגים: צלקת היפרטרופית, צלקת קלואידית: שתי אלו הן צלקות מעובות, קשיחות, בולטות מעל לפני השטח, אדומות-סגולות, מגרדות, מציקות, לעתים מכאיבות. שתיהן דומות במראה, ולא אחת טועים באבחונן, גם מומחים.
ההבדלים:
 

צלקת היפרטרופית

צלקת קלואידית

נגרמת בעיקר כשיש מתח בריפוי הפצע

נגרמת מסיבות אנדוגניות חסר עור או זיהום                                                               
נטיה ביולוגית-גנטית

בד"כ זמנית, משתפרת או ניתנת לשיפור

קבועה, לא משתפרת

מגיבה יפה ללחץ. הטיפול: אביזרי לחץ

אינה מגיבה ללחץ

מגיבה יפה להזרקת סטרואידים

אינה מגיבה יפה להזרקת סטרואידים הטיפול: הזרקת טריאמסינולון

לא מחמירה עם הזמן                                                 

מחמירה עם הזמן, נוטה להתרחב

ניתנת לכריתה מוצלחת בניתוח

כריתה ניתוחית מחמירה את המצב

הגרד נעלם עם השיפור

הגרד צמיתי, מציק מאוד2. פגמים צורניים בעור וברקמה התת-עורית:
שינויי גוון, שקעים, בליטות:  

א. שינויי גוון: אופייניים לאחר כוויה שטחית, כוויה כימית, פצע שפשוף, טיפול כושל בלייזר, פילינג כימי, מכני או בלייזר תת-פיגמנט= Hypo-pigmentation: כתמי התבהרות, עד כדי אובדן מלא של פיגמנט העור= ויטיליגו = Vitiligo. יתר-פיגמנט = Hyper-pigmentation – רמות שונות של גוון כהה בעור  

ב. שקעים: שקעים יכולים להיגרם בגלל אבדן חלקי או מלא של שומן תת-עורי, או רקמות עמוקות יותר, כמו שריר.  

ג. בליטות: מוכרות בליטות קשיחות ורכות. קשיחות – עצם, סחוס, גוף זר. רכות – שומן, רקמת חיבור, שריר, גוף זר.  

3. פגימות צורניות באבר, בעיקר בפנים:
אבדן חלקי של אבר, אבדן מלא, עיוות, חוסר סימטריה. הלקויות המתוארות בתקנות הנכות לוקות בחסר ניכר, ואי-התחשבות באבדן אברים וחלקיהם באישה (למשל: אובדן פטמה). תפקידו של מומחה בעריכת חוות-דעת לפרט ולהסביר נזקים שאינם כלולים בתקנות.  

4. פגימה עצבית:  
נזקים למערכת העצבים שייכת לתחום הרפואה הנוירולוגית, אבל גם המומחה בכירורגיה פלסטית, כמי שחייב להכיר את העצבים הכלולים בתחום העור והתת-עור, יכול להביע דעה בתחום זה, בעיקר כשמדובר בפגימה תחושתית בעור. 

5. פגימות שאינן  מוזכרות כלל בתקנות הרשמיות:  
פגימות רבות, חלקן מאד משמעותיות, לא זכו משום מה להכרה בתקנות הנכות של המל"ל, כמו למשל אובדן פטמה אצל אישה, אובדן חלקי של אפרכסת אוזן, פגימה במערכת ההזעה, ועוד. חובתו של המומחה במקרה כזה לקבוע נכות בהתאם לשיקול דעתו תוך התאמה לתקנה אחרת, קרובה ככל שאפשר לנזק המוערך.  
     ראשי | כירורגיה פלסטית | אמנות פלסטית | כללי | צור קשר | Sculpturs and Paintings  
 
 - סטודיו לעיצוב
  Email: mahler@netvision.net.il  
  נטסטופ - בניית אתרים